İrfan Meclisi Sohbetlerinin İlki Kayseri’de Gerçekleştirildi

Geleneksel Olarak Düzenlenmesi Planlanan İrfan Meclisi Sohbetlerinin İlki Kayseri’de Gerçekleştirildi.

Cihannüma Derneği Kayseri Şubesi tarafından organize edilen ve Tügva  Şube Başkanlığı Konferans Salonunda gerçekleştirilen İrfan Meclisi Sohbetlerinin ilki, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın konuşmacı olarak katıldığı programla gerçekleşti.

Programın açılışını yapan Cihannüma Derneği Kayseri il başkanı Avukat Fevzi Konaç, Osmanlıyı güçlü kılan unsurların aile ve mahalle olduğuna değindiği konuşmasının sonunda, Geleneksel İrfan Meclisi Sohbetlerinin  devam edeceğini belirtti.  

“Geçmişimizden İlhamla & Geleceğimizi İnşa Etmek” konusunu işleyen Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Sayın Vatan Karakaya ise konuşmasında; “Batı medeniyetinin dayandığı temel esaslar, yarı insan yarı akıldır. İnsanın sadece maddi ihtiyaçlarını öne çıkaran batı medeniyeti pozitivist bir yaklaşım sergilemektedir. Oysaki insanın daha yüce bir manası vardır. İnsanın uluhiyeti batı medeniyeti tarafından göz ardı edilmektedir. İnsan fıtratı mükemmeldir. Bu doğrultuda insanı sırf maddi ihtiyaçlarını gideren akıllı bir varlığa indirgemek,  batı medeniyetinin eksik bir tanımlamasıdır” ifadelerini kullandı. Karakaya konuşmasında İslam medeniyetinin insan tasavvuru ve tasavvufun insanı tanıma ve gerçek manada anlaşılması hususundaki önemine dikkat çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yazıyı paylaş

Önerilen Haberler

Beğenebileceğiniz Yazılar
Önerilenler

KONYA’DA ŞEHİR VE MEDENİYET ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Cihannüma tarafından organize edilen “Şehir ve Medeniyet Çalıştayı”  Selçuk...

CİHANNÜMA’DAN KÜLTÜR HAYATIMIZ İÇİN ÖNEMLİ ORGANİZASYON

Cihannüma, kültür hayatımız için büyük önem taşıyan önemli bir...

GÖÇ ÇALIŞTAYI SONUÇ RAPORU YAYINLANDI

Gaziantep şehrimizin güzide kurumları ile Cihannüma Dayanışma ve İşbirliği...