BORSA İÇİN ACİL EYLEM PLANI

Geçtiğimiz gün hızla kaleme aldığım Borsa İstanbul Acil Eylem Planını revize ederek tekrar dikkatlerinize sunuyorum.

Maddeler Hemen Yapılacaklar ve 1 Senede Yapılacaklar olarak iki kısımda incelenmiştir. Önem sırası yoktur, zaman sırası vardır.

A) Hemen Yapılacaklar:

 1. Deprem sonrasındaki seansların tamamı iptal edilmelidir. İptal gerekçesi piyasanın volatilitesi değil yatırımcıların piyasaya etkin bir erişim sürecinin olmadığı bir dönem olmasıdır. Allah göstermesin Türkiye bir savaşa girse Borsaya bütün yatırımcıların erişimi imkan dahilinde oldukça piyasa likidite gerekçesiyle açık tutulabilir.

Ancak içinde bulunduğumuz durumda yatırımcıların en az 10 da 1 inin piyasaya erişimi olmadığını takdir etmek gerekir. İş bu nedenle söz konusu işlemler iptal edilmelidir.

 1. Vadeli işlemler piyasasındaki vade sonu tarihleri en az 30 gün ileri doğru kaydırmalıdır.
 2. Devre kesme uygulaması acilen kaldırılmalıdır. %10 luk işlem marji devam edecektir.
 3. Emir iptali kaldırılmalıdır. Sadece aracı kurumlara özel yetki ile kısıtlı sayıda emir iptali imkanı sağlanmalıdır. (Eski düzen)
 4. Altın sertifikası genel İMKB işlem düzeninden ayrılmalıdır. Neden devre kesmekte, neden tahtası kapanmakta? Anlatılması ve anlaşılması zordur.
 5. Fiili Halka Açıklık Oranı çok düşük seviyelere düşmesine karşılık endekse etkileri astronomik düzeyde artan 3 hisse, bütün endekslerden çıkarılmalı ve teminata kabul edilmemelidir. (Bu hisseler sorulursa söylenecektir).

Yukarıda bahsi geçen düzenlemelerin 1.madde dışındaki olanlar İMKB de uygulanan borsa yazılım programının bugları gibi düşünülebilir. İyi niyetle konulmuş ancak piyasa oyuncuları tarafından manipüle edilmeye açık noktalardır.

B) 1 Sene İçinde Yapılacaklar:

 1. İMKB 30 endeks hesaplaması 30 majör hissenin eşit ağırlığı ile yapılmaya başlanmalıdır.
 2. Algoritmik ve yüksek frekanslı işlemler her bir hissenin işlem hacminin %25 ini geçmemek suretiyle sınırlandırılmalıdır.
 3. Yeni halka arz edilmiş ve halka arz fiyatının iki katı fiyatına bir yıl içinde çıkan hisselerde sadece kurumsal yatırımcının alıcı olabilmesi sağlanmalıdır.
 4. Kredi teminat dengesi endekse göre katsayılı şekilde yeniden düzenlenmelidir. Endeks yükseldikçe kredi kullanımı azaltılmalıdır.
 5. Kamu bankalarına 1 er milyarlık hisse fonları kırdurulmalıdır. Bu fonlar ve sektördeki diğer hisse fonlarının asgari hisse oranları her gün için saglanmalidir Yani borsa çıkarken satan, inerken almayan hisse fonu olmamalıdır.

Maddeler önem sırasına göre değil, zaman sırasına göredir. Her birinin piyasa gerekçesini açıklamaya hazırım.
İlgilisine arz ederim.

Dr.Murat Turgut

Yazıyı paylaş

Önerilen Haberler

Beğenebileceğiniz Yazılar
Önerilenler

DİPLOMATİK SÖZLÜKGayri Resmi Diplomasi (İnformal Diplomacy)

Arlinda ISMANIUluslararası ilişkiler alanında toplumlararası diplomasi niteliğinde Track Two...

El-Hidaye HareketininBalkanlardaki Müslüman Entelektüel Yapılanmadaki Etkileri

El- Hidaye Dergisi ve KadrosuAbdulhamit Bolat / M. Huzeyfe...

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda son durum

Dünya gözlerini Gazze'ye ve İsrail’e çevirmiş durumda. Ancak 622...

Belçika Başbakanı Alexander De Croo’dan İsrail’e saldırıları durdurma çağrısı geldi

Belçika’da hükümet, İsrail’in Filistin’e karşı orantısız güç kullandığını ve...