Cihannüma Akademi Açılış Programı

Bursa Temsilciliğimiz öncülüğünde Cihannüma Akademi programı Bursa’da başlatıldı.

Cihannümamızın tertip ettiği organizasyon, Genel Başkanımız Rıza Yorulmaz riyasetinde yürütülen çalışmalar ve Bursa Temsilciliğimizin büyük özverileri ile gerçekleştirilmiştir. Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım Belediyesi, Uludağ Üniversitesi ve diğer kurumların destekleri ile oldukça değerli iş birliği yelpazesinde icra edilmiştir.

Genel Başkanımız Rıza Yorulmaz açılış konuşmasında gençliğe verdiğimiz önem ve geleceğin inşasında sahip olmamız gereken ilkelere vurgu yaparken, geçmişten gelen irfan birikimi ve müktesebatımızla günümüz ve geleceğe adalet ve ahlak çerçevesinde bakılması gerektiğini belirtti. Bu prensipler çerçevesinde insan yetiştirmenin ve bu insanlarla insanlığa hizmet edebilmenin önemine dikkat çekti. Genel Başkanımız Yorulmaz, programa katkı sağlayan ve destek olanlara şükranlarını ifade ederek katılanlara da teşekkürlerini bildirdi.

Programa, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Milletvekili ve önceki dönem İçişleri Bakanı Efkan Ala, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Bursa Milletvekilleri Osman Mesten ve Ahmet Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, STK Genel Merkez ve Bursa Şubelerinin de yanı sıra diğer davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat, yapılan çalışmanın eğitim ve gençlik açısından taşıdığı misyona ilişkin değerlendirmelerini paylaşarak programa takdirlerini ifade etti.

Efkan Ala konuşmasında; “Batı’nın parasını vererek alamadığımız İHA ve SİHA’larını, bir genç, zihnini ve zekasını milletin hizmetine sunarak gerçekleştirdi. Şimdi biz nereye gidersek bizden bunları istiyorlar. Onun için yeni çağın, özellikle sizler için fırsatlar çağı olduğunu ifade ediyorum. Çünkü yarıştasınız ve başarabilirsiniz. Kim zihni ve zekasını takdim ederse o mesafe alır. Onun için imtiyaz değil adalet isteyin, iklim oluşturulmasını isteyin, zekanızın serbest bırakılmasını isteyin. Onun üzerine çalışın ve İslam ülkelerindeki diğer kardeşlerinizle mutlaka irtibat kurun.” ifadelerine yer verdi.

Hakan Çavuşoğlu da dünyada iki farklı medeniyetin bulunduğunu söyledi. Bunlardan birinin, öldürmeyi, vahşice kan akıtmayı ve menfaati için her şeyi mübah gören anlayış olduğunu belirten Çavuşoğlu, diğerinin ise ahlaki üstünlükle yaşatmayı, mamur etmeyi ve bir kişiyi öldürmeyi bütün insanlığı öldürmeye eş değer kabul eden akıl medeniyeti olduğunu dile getirdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’nın hem tarihten üstlendiği misyon hem de günümüzde sahip olduğu potansiyeli dile getirerek, Bursa’da bu kapsamda yapılan çalışmaların her zaman destekçisi olmaya hazır olduklarını ifade etti.

Program detayları hakkında bilgi veren Bursa Temsilcimiz Ahmet Tirfil şu ifadelere yer verdi:

“Cihannüma Akademi programı kapsamında toplam 16 hafta sürecek eğitimler Merinos Kongre Kültür Merkezinde haftasonu günlerde gerçekleştirilecektir. 300 kişilik kontenjan için yapılacak mülakatların ardından programa katılmaya hak kazanan öğrenciler hem eğitimler hem de eğitim bursları ile desteklenecektir.”

Üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği programın açılışında düzenlenen ilk ders panelinde;

“Çağımızda Münevver Olma” konusu, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail SAĞLAM moderatörlüğünde,

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim KILAVUZ, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan ÖZDEN ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih AKTEKİN’in katılımıyla ele alındı.

Cihannüma Akademi programının, gençlerin gelişimine ve toplumsal meselelere bakışına katkı sağlaması bekleniyor.

Program katılımcı ve destekçilere hatıra plaketleri sunumu ile sona erdi.

             

Yazıyı paylaş

Önerilen Haberler

Beğenebileceğiniz Yazılar
Önerilenler

DİPLOMATİK SÖZLÜKGayri Resmi Diplomasi (İnformal Diplomacy)

Arlinda ISMANIUluslararası ilişkiler alanında toplumlararası diplomasi niteliğinde Track Two...

El-Hidaye HareketininBalkanlardaki Müslüman Entelektüel Yapılanmadaki Etkileri

El- Hidaye Dergisi ve KadrosuAbdulhamit Bolat / M. Huzeyfe...

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda son durum

Dünya gözlerini Gazze'ye ve İsrail’e çevirmiş durumda. Ancak 622...

Belçika Başbakanı Alexander De Croo’dan İsrail’e saldırıları durdurma çağrısı geldi

Belçika’da hükümet, İsrail’in Filistin’e karşı orantısız güç kullandığını ve...