Cihannüma Akademik Dergileri İlk Sayıları Yayınlandı

Akademi ile İlişkiler Birimi Başkanlığımız tarafından başlatılan Cihannüma Akademik Dergileri, Sosyal Bilimler Dergisi ve Teknoloji Fen ve Mühendislik Bilimleri Dergisi olarak yayın hayatına başladı.

Uluslararası ve hakemli dergi özelliklerine haiz dergilerimiz bilim dünyasının istifadesine sunulmuştur.

Cihannüma Sosyal Bilimler Dergisi

CİHANSOBAD

Türk ve İslam coğrafyasının kültürel değerleri ve sorunlarını bilimsel araştırma yöntemlerine uygun, özgün ve akademik çalışmalarla uluslararası bilim dünyasına taşımak ve katkı sağlamak amacıyla yayımlanmaktadır.

CİHANSOBAD; Sosyal Bilimlerin Edebiyat, Tarih, Sosyoloji, Siyaset Bilimi, Ekonomi, İlahiyat, Sanat ve Sanat Tarihi gibi çeşitli alanlarında yapılan bilimsel faaliyetler sonucunda hazırlanmış Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde yazılmış araştırma makalelerine ve eser tanıtma yazılarına yer veren, uluslararası hakemli bir dergidir. Dergimizin her sayısı basılı ve e-dergi formatında yılda iki sayı olarak yayınlanmaktadır. Dergimizin ISSN nuamrası 2822-2350 olup e-ISSN numaraları vardır ve her yayınlanacak makale doi numarası ile etiketlenir.

Cihannüma Sosyal Bilimler Dergisi’ne aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.cihannumaakademi.org/csbad/issue/view/3

CİHANTEFMAD Teknolji, Fen ve Mühendislik Bilimleri Akademi Dergisi; teknoloji, mühendislik ve doğa bilimlerindeki son gelişmeleri bilim insanlarına ve okuyucularına ulaştırmayı hedefler. Dergi, bu üç temel alandaki deneysel ve kuramsal çalışmaları kendisine konu edinir.

CİHANTEFMAD Teknoloji, Fen ve Mühendislik Bilimleri alanlarında yapılan özgün çalışmaları yayımlayan, mevcut bilimsel literatürü geliştirerek akademik çevrelere sunan, saygın, bilimsel bir dergi olarak Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde yazılmış araştırma makalelerine ve eser tanıtma yazılarına yer veren, uluslararası hakemli bir dergidir.
Dergimizin her sayısı basılı ve e-dergi formatında yılda iki sayı olarak yayınlanmaktadır. Dergimizin ISSN nuamrası 2822-2342 olup e-ISSN numaraları vardır ve her yayınlanacak makale doi numarası ile etiketlenir.

Cihannüma Teknoloji Fen ve Mühendislik Bilimleri Dergisi’ne aşağıdaki bağlantıya ulaşabilirsiniz.

https://www.cihannumaakademi.org/cfbad/issue/view/4

Dergilerimizin yayın hayatına, Akademi ile İlişkiler Biriminden sorumu Genel Başkan Yardımcımız Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu’nun “Merhaba” yazısı ile başladı:

Başlarken…

Medeniyetlerin ortak kesişim alanları, bilimsel/ilmî bilgi pratiklerinden hareket etmesidir. Görkemli bir tefekkür alanının maziden beslendiği kaynak, âtiye bırakacağı kaynağın bilimsel sorumluluğunu inşa edicilerin üzerine yükler. Hilmi Ziya Ülken’in Uyanış Devirlerinde Tercümenin Rolü adlı eserinde topyekûn bir bilimsel uyanıştan bahsetmesi, medeniyet kurucu dinamikler için yayın faaliyetinin ne kadar kıymetli olduğuna dair temel fikirleri gözler önüne serer. Bu faaliyet, insana (okuma) yazma ve anlatma yeteneğinin hediye edildiği ilk ontolojik yaratım anlarından beri sözün yükseltilmesi ve evrensel insana katkısı için sanata, retoriğe, dile, matematiğe, kimya ve fiziğe başka türlü söylemek gerekirse evrensel insan gerçeğine hediye edilmiş ilmî sorumluluğun ve problem üretme/çoğaltma/ortaya atma çabasının insani ve medeni vazifesidir. Bu bağlamda Cihannüma Dayanışma ve İşbirliği Derneği’nin fikir dergisi olan CihannümaDergi’ye ek olarak lüzumuna binaen bilim dünyasının faaliyet alanına katkı sağlayabilmesi bakımından Cihannüma Sosyal Bilimler Akademi Dergisi ve Cihannüma Teknoloji Fen ve Mühendislik Bilimleri Akademi Dergisi adında bilimsel, hakemli uluslararası iki kardeş dergiyi yayın dünyasıyla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İki derginin de uzun soluklu ve tartışmasız bir bilimsel nitelikte olması için çaba harcayan ve ayrıca ilgi ve heyecanla karşılayan akademik dünyaya hasbi minnettarlığımızı sunmak isteriz. Her türlü manifestonun her türlü gayretle yepyeni dünyalar kurması temennisiyle;

Merhaba.

Doç. Dr. Kemal ŞAMLIOĞLU

Baş Editör

Yazıyı paylaş

Önerilen Haberler

Beğenebileceğiniz Yazılar
Önerilenler

Gençlik ve Aile Çalıştayı Kayseri’de Düzenlendi

Kayseri Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Cihannüma Dayanışma ve...

Genel Başkanımız Edirne’de 20. Bölge Divan Toplantısına Katıldı.

Edirne Temsilciliğimizin ev sahipliğinde 20. Bölge Divan Toplantısı Genel...

Genel Başkanımız Kocaeli Temsilciliğimizin İlk Divan Toplantısına Katıldı

Kocaeli Temsilciliğimiz ilk Divan Toplantısı, Genel Başkanımız Rıza Yorulmaz,...

Genel Başkanımız KKTC’de

Cihannüma Genel Başkanımız Rıza Yorulmaz ve beraberindeki Cihannüma Heyeti,...