Türkiye-BAE ticaret hacmi büyüyor: 40 milyar dolara ulaşacak

BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed Al Zeyoudi Türkiye ile geliştirdikleri ticaret hacminden memnuniyeti paylaştı. Zeyoudi, “Türkiye ile BAE arasında büyük rakamları göreceğimizden eminim. 5 yıl sonra 40 milyar doları göreceğiz.” ifadesini kullandı.
Zeyoudi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir süre önce gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinden son derece memnun ayrıldığını belirtti.
İki ulusun petrol dışı ticarette iyi bir büyüme gösterdiğini aktaran Zeyoudi, Türkiye ile BAE’nin petrol dışı ikili ticaretinin 18 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.
2023’ün ilk yarısında iki ülke ticaretinde hızlı bir ivme yakalandığının altını çizen Zeyoudi, ikili ticaretin yılın ilk yarısında neredeyse 13,5 milyar dolara ulaştığını ifade etti.
Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, ikili ticarette özel sektörün önemini vurgulayarak şu açıklamada bulundu:
“(Türkiye ve BAE) Özel sektörün bu yakın ilişkiden, anlaşmalardan faydalanmasını sağlamak istiyoruz. Türkiye ile BAE arasında büyük rakamları göreceğinden eminim. 5 yıl sonra 40 milyar doları göreceğiz. Bu ivmeyi sürdürmek istiyoruz. Özel sektörün diğer pazarlara farklı bir açıdan bakıp birlikte çalışmasını sağlamak istiyoruz.”
BAE, Türkiye’nin Körfez bölgesindeki en önemli ticaret ortakları arasında yer alıyor. Türkiye’nin BAE ile olan ihracatında yüzde 58,6’lık payla ilk sırada tüketim malları geliyor. Listede yüzde 30,07’lik payla ara mallar ve yüzde 8,11’lik payla yatırım malları yer alıyor.

Yazıyı paylaş

Önerilen Haberler

Beğenebileceğiniz Yazılar
Önerilenler

DİPLOMATİK SÖZLÜKGayri Resmi Diplomasi (İnformal Diplomacy)

Arlinda ISMANIUluslararası ilişkiler alanında toplumlararası diplomasi niteliğinde Track Two...

El-Hidaye HareketininBalkanlardaki Müslüman Entelektüel Yapılanmadaki Etkileri

El- Hidaye Dergisi ve KadrosuAbdulhamit Bolat / M. Huzeyfe...

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda son durum

Dünya gözlerini Gazze'ye ve İsrail’e çevirmiş durumda. Ancak 622...

Belçika Başbakanı Alexander De Croo’dan İsrail’e saldırıları durdurma çağrısı geldi

Belçika’da hükümet, İsrail’in Filistin’e karşı orantısız güç kullandığını ve...