Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu İşbirliği Protokolü İmzalandı

Cihannüma İş Birliği ve Dayanışma Derneği’nin öncülüğünde başlatılan ve Diyarbakır Valiliği, Dicle Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile 26-28 Mayıs Tarihleri arasında Diyarbakır’da gerçekleştirilecek “Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu’nun protokolü ilgili kuruluşların bir araya gelmesiyle imzalandı.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu Sezai Karakoç’un Diyarbakır’ın yetiştirdiği büyük şair ve fikir adamlarından biri olduğuna vurgu yaparak, coğrafya ile fikir insanlarının birbirlerini etkidiğini şu sözlerle dile getirdi; “Diyarbakır’ın 1383. fetih yılını bu sene kutlayacağız. 1383 yıldır bu şehir, bu coğrafya, İslam şehri, İslam medeniyetinin önemli şehirlerinden bir tanesi. Büyük İslam şairleri de ancak böyle büyük medeniyet havzalarında yetişir doğarlar.” Vali Karaloğlu yapılacak sempozyuma Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin vereceği destekten dolayı mutlu olduklarını ifade ederek yapılacak bilimsel şölenin hayırlı olmasını temenni etti.

AHBVÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin; Rektörlüğünü yaptığı AHBVÜ’nin , Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu’nun paydaşlarından biri olmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, Sezai Karakoç’un düşünce dünyasının daha yakından bilinmesinin önemine vurgu yaparak, ülkeye mâl olmuş, edebiyat ve fikir dünyamıza büyük katkılar sunan Sezai Karakoç’un vefatından hemen sonra sempozyumla anılacak olmasının kendileri için anlamlı olduğunu belirterek hayırlı olması dileğinde bulundu.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç; Sezai Karakoç’un memleketi Diyarbakır’da büyük bir sempozyumla anılacak olmasından ve bu bilimsel toplantıya Dicle Üniversitesi’nin ev sahipliği yapmasından büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, sempozyuma bilim insanlarının teveccüh gösterdiğini ifade etmiş, Dicle Üniversitesinin Diyarbakır’ın değerlerinin tanınması ve bilinmesi için bu ve benzeri çalışmalara destek olacaklarını ifade ederek, sempozyum düzenleme kuruluna teşekkür ederek, imzalanan protokolün ve yapılacak olan bilim şöleninin hayırlı olması temennisinde bulundu

Genel Başkanımız Av. Rıza Yorulmaz; Büyük düşünce ve edebiyat adamı, fikirleriyle nesiller yetiştiren, medeniyetimizin büyük şairi Sezai Karakoç’u kendi memleketinde anacak olmanın heyecanını yaşadıklarını belirterek, şunları söylemiştir; “İslam medeniyetinin ve düşün hayatımızın önde gelen isimlerinden biri olan Üstat Sezai Karakoç yalnızca ülkemize değil, tüm İslam ümmetinin bir değeridir, onu anmak, gelecek kuşaklara tanıtmak hepimizin görevidir. Yapılacak olan sempozyumun hayırlı olmasını diler, başta destek olan kurum ve kuruluşlar olmak üzere, sempozyum düzenleme kuruluna en kalbi duygularımla teşekkür derim.”

Diyarbakır Valiliğinde gerçekleştirilen imza töreninde , Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Genel Başkanımız Av. Rıza Yorulmaz, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanları, Prof. Dr. Yılmaz Demirhan ve Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu, Diyarbakır Cihannüma İl Temsilcisi Dr. Nurettin Menteş ve yönetim kurulu üyeleri ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Çelik yer aldılar.

https://www.sezaikarakocsempozyumu.com/

Yazıyı paylaş

Önerilen Haberler

Beğenebileceğiniz Yazılar
Önerilenler

Gençlik ve Aile Çalıştayı Kayseri’de Düzenlendi

Kayseri Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Cihannüma Dayanışma ve...

Genel Başkanımız Edirne’de 20. Bölge Divan Toplantısına Katıldı.

Edirne Temsilciliğimizin ev sahipliğinde 20. Bölge Divan Toplantısı Genel...

Genel Başkanımız Kocaeli Temsilciliğimizin İlk Divan Toplantısına Katıldı

Kocaeli Temsilciliğimiz ilk Divan Toplantısı, Genel Başkanımız Rıza Yorulmaz,...

Genel Başkanımız KKTC’de

Cihannüma Genel Başkanımız Rıza Yorulmaz ve beraberindeki Cihannüma Heyeti,...